Zasilek dla bezrobotnych – Holandia

Pracowałem w Holandii, straciłem pracę. Czy mogę otrzymać zasilek dla bezrobotnych?
– to jest częste pytanie, które zadaje się pracodawcom, prawnikom, na forum, a także w bezpośrednich kontaktach w biurach które wykonują czynności administracyjne dla osób zatrudnionych w Holandii.

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje osobie bezrobotnej, której okres zatrudnienia w Holandii dla holenderskiego pracodawcy yniósł przynajmniej 26 tygodni i więcej.
Tak więc osoby, które były zatrudnione krócej niż 6 miesięcy lub też pracowały mniej niż 3 dni w tygodniu, nie otrzymają tego zasiłku.

Co należy zrobić, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?
Zasiłek dla bezrobotnych czyli tzw. werkloosheidswet (WW) przyznaje holenderski odpowiednik biura pracy, a więc UWV (Centrum voor Werk en Inkomen). W każdym mieście w Holandii znajdują się te biura/oddziały, gdzie można się zgłosić i zarejestrować.
Tak więc należy zgłosić się do biura w miejscowości gdzie mieszkasz lub byłeś zatrudniony celem umówienia się na rozmowę w tej sprawie z urzędnikiem.
Otrzymasz informacje kiedy i o której godzinie masz się zgłosić na pierwszą rozmowę.
Pamiętaj o tym, aby ze sobą wziąć następujace dokumenty:
– paszport lub dowód osobisty
– BSN nr (dawniej sofi nr)
– dokumenty potwierdzające Twój okres zatrudnienia w Holandii (mogą być kopie),
a także należy przygotować sobie w skrócie przebieg zatrudnienia w Polsce.
– polisa ubezpieczeniowa.

Na tej podstawie każda osoba zostanie zarejestrowana w urzędzie, a także będzie musiała wypełnić parę formularzy, które będą niezbędne do rejestracji.
Najważniejszym formularzem jest formularz E 301. Jest to formularz unijny, który jest dostępny w holenderskim biurze pracy.
Wskazane jest również wyrazić chęć i gotowość podjęcia pracy. Oprócz tego należy wykazywać do urzędu swoje zainteresowanie szukaniem pracy poprzez wysyłanie listów motywacyjnych odnośnie zatrudnienia. Holenderski urząd może dokonywać dorywczo kontroli, czy faktycznie dana osoba wysłała pismo odnośnie zatrudnienia do danego pracodawcy.
Wskazane jest również przebywanie cały czas w Holandii i być aktywnym w chwili zaproszenia na rozmowy kwalifikacyjne z ewentualnym pracodawcą/pracodawcami odnośnie zatrudnienia.

A na jakie kwoty zasiłku można liczyć?
Wysokość zasiłku dla bezrobotnych jest uzależniona przede wszystkim od stażu pracy oraz osiągniętych dochodów, czyli im więcej zarobiliśmy dotychczas, możemy liczyć na wyższy zasiłek. Ogólnie można powiedzieć iż jest to ok. 70 procent dochodu brutto.

Czy mogę ubiegać się o ten zasiłek w Polsce?W przypadku, gdy dana osoba po utracie pracy w Holandii, wyjeżdża do Polski, powinna jak najszybciej zarejestrować się w polskim urzędzie pracy, aby ewentualnie zachować prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Tylko w niektórych wypadkach można uzyskać zasiłek dla bezrobotnych przez okres trzech miesięcy po powrocie do Polski oraz zachować prawo do zasiłku holenderskiego dla bezrobotnych. Konieczne jest jednak złożyć wniosek w holenderskim urzędzie pracy – UWV, jest to wniosek o wydanie formularza E 303.
Tak więc w przypadku utraty pracy, pamiętajmy o tym, aby jak najszybciej zarejestrować się w urzędzie pracy i zorientować się jakie świadczenia możesz otrzymać.

Kancelaria Podatkowa BEAN
www.kancelariabean.com

tel. +48 71 718 2144
GG 1861161

Użytkownicy znaleźli nas wpisując:

  • kuroniówka w holandii (21)
  • zasiłek holenderski w polsce (20)
  • zasilek dla bezrobotnych w holandii (20)
  • zasilek dla bezrobotnych zatrudnionych za granica (17)
  • zasiłek dla bezrobotnych w holandii (14)

2 thoughts on “Zasilek dla bezrobotnych – Holandia

  1. młoda_młoda

    wszystko ładnie jest napisane, ale nie ma nic czy osoba która stara się o ten zasiłek musi być zameldowana w NL, czy potrzebuje DigiD code, czy musi mieć jakąś wlepke w paszporcie którą można dostać ponoć w IND.

Add Comment