Obozy pracy we Włoszech

Wspominaliśmy kiedyś o wykorzystywaniu Polaków w tzw. „obozach pracy” we Włoszech.

Dziś jak donosi Gazeta.pl 16 Polaków zostało skazanych na 4 do 10 lat więzienia za prowadzenie wspomnianych „obozów pracy” na terenie Włoch.
Konsul generalny w Rzymie poinformował o tym, że nie wiadomo jeszcze, gdzie 16 skazanych obywateli polskich odbywać będzie kary i czy będą starać się o możliwość odbycia ich w Polsce. Na razie pozostaną w więzieniu we Włoszech.

Gazeta tak opisuje historię dramatu:

Skandal z „polskimi obozami pracy” w Apulii wybuchł w lipcu 2006 roku, kiedy niedaleko Foggii karabinierzy uwolnili ponad 100 Polaków, przetrzymywanych w prymitywnym obozowisku i zmuszanych do niewolniczej pracy w gospodarstwach rolnych, głównie przy zbiorze pomidorów. Wcześniej o sprawie informowała „Gazeta Wyborcza” w 2005 roku, donosząc że Polacy „znikają” we Włoszech: rodziny informowała, że tracą kontakt z pracującymi we Włoszech. Dziennikarze dotarli wówczas do niepewnych informacji o obozach.

Ludzie ci byli maltretowani, zmuszani do wielogodzinnej pracy i oszukiwani; wymuszano na nich haracze, odbierano większość zarobków. Kobiety były gwałcone. Podczas akcji likwidacji obozu zatrzymano oszustów – pośredników pracy i strażników, którzy traktowali swych rodaków w nieludzki sposób. Kilka osób zatrzymano, gdy już uciekały do Polski.

Użytkownicy znaleźli nas wpisując:

  • obozy pracy w apulii (2)
  • obozy pracy we Włoszech (2)
  • 0bozy pracy w italii (1)
  • obozy pracy we wloszech gwalty (1)
  • obozy pracy we włoszech 2013 (1)

Add Comment