T&G Scotland chce pomóc Polakom w Glasgow

T&G Scotland oraz Kościół Katolicki w Glasgow, doceniając ogromny wpływ pracowników zagranicznych na rozwój miasta wspólnie rozpoczynają kampanię dotyczącą praw pracowniczych.

Ma ona zwrócić uwagę na nieprzestrzeganie praw przez pracodawców

Pierwszym etapem będzie spotkanie informacyjne dla Polaków mieszkających w Glasgow (prowadzone po polsku), które odbędzie się w niedzielę 8 pałşdziernika w godzinach 1pm-3pm w budynku Transport House, na 290 Bath Street, Glasgow. Spotkanie ma na celu omówienie wszystkich trosk i problemów, jakie członkowie polskiej społeczności napotykają podczas codzienego życia w Glasgow.

Według najnowszych danych Home Office w Szkocji zarejestrowanych jest 32,135 pracowników z poza Wielkiej Brytanii, z czego większość stanowią Polacy. Związek zawodowy T&G Scotland jest zaniepokojony warunkami pracy obcokrajowców w Szkocji. Problem ten uwidacznia coraz większa liczba zgłaszanych i wygranych spraw na rzecz naszych polskich członków, będących w sporze z pracodawcami oraz zgłaszającymi łamanie swoich praw.

Do najważniejszych problemów zaliczamy: łamanie praw lokatorkich i wyrzucanie pracowników z mieszkań natychmiast po zwolnieniu z pracy przez agencje, wydłużanie czasu pracy bez naliczania nadgodzin, nieprzestrzeganie praw do płatnych urlopów, chorobowego oraz okresu wypowiedzenia, prawa do payslipu potwierdzającego kwoty, nielegalne potrącenia z wypłat.

Jednocześnie Archidiecezja Glasgow obserwuje ogromny napływ wierzących z Polski tłumnie uczestniczących każdej niedzieli w polskich mszach. Kościół dostrzega wyzwania, które napotykają nowoprzybywający wierni, niezwiązane tylko z pracą a są to m.in.: bariera językowa, trudności z otwieraniem kont bankowych, kwestie religijne oraz problemy dotyczące zakwaterowania.

T&G Scotland wraz z Archidiecezją w Glasgow doceniają pracowitość, uczciwość i wpływ jaki mają na rozwój miasta pracownicy z Polski. Związek zawodowy zachęca do wstąpienia w swoje szeregi aby mieć pewność, że wasze prawa pracownicze będą przestrzegane, natomiast kościół katolicki zachęca wszystkich wierzących do przystąpienia do swoich lokalnych parafii.

Mike Brider sekretarz regionalny T&G powiedział:
â?śT&G Scotland z zadowoleniem obserwuje rolę i wpływ jaki mają pracownicy z innych krajów na naszą ekonomię i społeczność. Jednocześnie jesteśmy zaniepokojeni coraz częstszym łamaniem ich praw w miejscach pracy i nie tylko. Z tego też powodu organizujemy spotkanie w języku polskim aby udzielić informacji i wsparcia polskiej społeczności. T&G Scotland jest niezwykle wdzięczny za wsparcie udzielone przez Archidiecezję Glasgow i wspólnie jesteśmy zdeterminowani aby zakończyć wykorzystywanie pracowników innych narodowości w naszym kraju.â?łĄ

Mario Conti Arcybiskup kościoła rzymsko-katolickiego w Glasgow powiedział: â?śCieszę się ze współpracy ze związkiem zawodowym T&G, mogąc pomóc wszystkim Polakom i ich rodzinom. Szczególnie, że mają oni ogromny wpływ na rozwój ekonomiczny, kulturalny i duchowy Szkocji. Dlatego musimy zrobić wszystko co w naszej mocy aby mieć pewność, że nie są łşle traktowani i nikt ich nie wyzyskujeâ?łĄ
W celu uzyskania dodatkowych informacji proszę kontaktować się z Andrew Brady (abrady@tgwu.org.uk) lub Nicola Morris (nmorris@tgwu.org.uk) telefon 0845 345 0141, lub Ronnie Convery, rzecznikiem prasowym Archidiecezji Glasgow tel. 0141 226 5898.

żródło: BGritain.net

Użytkownicy znaleźli nas wpisując:

  • praca dla polakow w glasgow (21)
  • praca w glasgow dla polaków (17)
  • kościół katolicki w glasgow (4)
  • glasgow-praca dla polaków (4)
  • glasgow praca dla polakow (3)

Add Comment